Презентація посібника “Соціальна економіка” спільно з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні01 Листопада 2014р.30 жовтня 2014 р. кафедра політичної економії факультетів управління і маркетингу КНЕУ спільно з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні провела презентацію навчального посібника “Соціальна економіка”, що нещодавно побачив світ. У презентації взяли участь співавтори посібника, представники фонду, викладачі КНЕУ, Київського національного університету імені Тараса Шевченка, університету “Крок”, науковці Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи.
У вступному слові керівник Представництва Фонду Конрада Аденауера пані Габріеле Бауманн розповіла про історію фонду та про напрями його діяльності в Україні. Підтримка проектів із розбудови соціальної ринкової економіки належить до пріоритетів у роботі фонду. Зараз ця тема стає однією з найважливіших для України у зв’язку із набуттям чинності угоди про асоціацію нашої країни із Європейським Союзом. Тому фонд Конрада Аденауера радий, що має перший досвід із підтримки видання університетського підручника, присвяченого цій темі.
Доцент кафедри політичної економії КНЕУ, науковий керівник проекту Євген Ніколаєв присвятив свій виступ історії викладання дисципліни “Соціальна економіка” на кафедрі політичної економії. Цей предмет викладається студентам другого курсу бакалаврату з 2003 року. У 2012 році кафедра оновила програму дисципліни і підготувала відповідно до неї презентований навчальний посібник. Новаціями кафедральної програми дисципліни є менший акцент на теоретичному матеріалі, скорочення кількості навчальних тем, значний акцент на висвітленні актуальних напрямів міжнародних досліджень, демонстрація вагомої ролі зниження економічної нерівності населення у поліпшенні його добробуту. Такі питання, як криза соціальної економіки та розвиток сфери благодійності, розкриваються в українській навчальній літературі вперше.
Професор кафедри політичної економії КНЕУ Володимир Кириленко зазначив про дидактичні особливості викладання економічних дисциплін, про зв’язок соціальної економіки із дисципліною “Основи економічної науки”, з якої у студентів-першокурсників КНЕУ починається знайомство з економікою. Кафедра політекономії КНЕУ розробила дисципліну поглибленого рівня “Економіка добробуту”, що вивчається студентами четвертого і п’ятого курсів.
Дискусія на презентації точилась навколо питання, які складові мають бути основними для забезпечення добробуту українців (проф. Олена Грішнова). Професор Валерій Осецький зацікавився відмінностями між підходами кафедри політичної економії КНЕУ та кафедри економічної теорії Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна щодо змісту соціальної економіки як навчальної дисципліни. Якщо викладачі КНЕУ розкривають передусім економічні аспекти соціалізації економіки, то у Харківському університеті, де цю дисципліну вивчають п’ятикурсники, вона тісніше пов’язана із такими питаннями із соціології, як культура, менталітет, динаміка цивілізаційного розвитку. Презентація завершилася неформальним спілкуванням учасників на невеличкому фуршеті.
|