Факультет економiки та управлiння

Кафедра економіки і менеджменту агробізнесу

Кафедра є випускною і здійснює підготовку фахівців за рівнем вищої освіти «бакалавр» зі спеціальності «Економіка», спеціалізація «Економіка агробізнесу», спеціальності «Менеджмент», спеціалізація «менеджмент агробізнесу», а також за рівнем вищої освіти «магістр» за програмою «Економіка підприємств АПК».

Кафедру вигідно характеризує тісний зв'язок із виробництвом. На замовлення агропромислових підприємств викладачі розробляють перспективні плани розвитку, безпосередньо на виробництві провадять науково-виробничі конференції, розробляють нормативи для планування витрат і собівартості продукції. 

Плідно співпрацюють учені кафедри з Комітетом із питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради, з Міністерством аграрної політики, Кабінетом міністрів України та Адміністрацією Президента України. 

Особлива увага звертається на підвищення практичної підготовки майбутніх бакалаврів та магістрів. На кафедрі діє програма практичної підготовки фахівців безпосередньо на виробництві, яка охоплює:

— виробниче навчання студентів третього і четвертого курсів на підприємствах АПК з чотирьох технологічних дисциплін;

— проведення практичних занять зі студентами на основі використання річних звітів підприємств (для цього в лабораторії кафедри створено і щорічно поповнюється відповідний банк даних), розробки їх поточних планів з наступним захистом безпосередньо на підприємстві. При цьому застосовуються максимальна індивідуалізація практичних завдань, широко використовуються у навчальному процесі сучасні методи навчання і комп'ютери;

— організацію виробничої  переддипломної практики студентів на підприємствах АПК;

—  запрошення   спеціалістів   і   керівників підприємств для читання лекцій і проведення виробничого навчання.

 

Детальніше про кафедру »

ІСТОРІЯ

Історія кафедри бере свій початок ще в далекому 1906 році, відколи у Київському комерційному інституті було створене сільськогосподарське відділення, на якому викладалися дисципліни «Економіка сільського господарства», «Аграрна політика», «Сільськогосподарське товарознавство», «Земське господарство», «Технологія» та ін. Як навчально-методичний осередок, кафедра була створена у жовтні 1945 року у складі планово-економічного факультету і називалася кафедрою галузевих економік. У 1954 р. — із роз'єднанням факультету на факультет економіки сільського господарства і економіки промисловості — кафедру теж роз'єднали, а на її базі було створено кафедри економіки та організації сільського господарства та економіки промисловості. Відтоді кафедра кілька разів змінювала свою назву від економіки сільського господарства та планування сільського господарства до аграрного менеджменту. З 2003 року в КНЕУ у складі спеціальності «Економіка підприємств» уперше в нашій країні створено нову спеціалізацію «Економіка агропромислових формувань», тож і кафедра дістала таку ж назву. У червні 2016 року кафедру було змінено на "Кафедру економіки і менеджменту агробізнесу". Як випускна, вона здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр зі спеціальності «Економіка» спеціалізація «Економіка агробізнесу», а також освітньо-кваліфікаційним рівнем магістр за програмою «Економіка підприємств АПК». Крім цього, у 2015 році на кафедрі відновлена підготовка фахівців за спеціалізацією "Менеджмент агробізнесу". Очолювали кафедру в різні часи  відомі вчені: доктор економічних наук, професор І.Н.Романенко, що згодом став директором Українського НДІ економіки та організації сільського господарства; кандидат економічних наук, доцент М.Т.Стеценко. Певний час нею керував і доктор економічних наук, професор Л.М.Клецький. В наступні роки завідувачами кафедри були: доктор економічних наук, професор О.П.Каневський, кандидат економічних наук, доцент М.П.Хотенко, кандидат економічних наук, професор К. Л. Лісничий, кандидат економічних наук, доцент М. Г. Гриб, кандидат економічних наук, професор А.І.Смислов, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України В.М.Нелеп. Зараз її очолює випускник кафедри, доктор економічних наук, професор С. І. Дем'яненко.

Чимало викладачів кафедри за плідну педагогічну й наукову діяльність одержали урядові та інші відзнаки. Професор А.І.Смислов, заслужений працівник освіти України, нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора. Професори В.Г.Андрійчук, М.Й.Хорунжий нагороджені знаком «Відмінник освіти». Професор В.М.Нелеп удостоєний звання «Заслужений діяч науки і техніки України». Професор В. Г. Андрійчук обраний дійсним членом Української академії аграрних наук. Звання «Заслужений працівник КНЕУ» мають професори В.Г.Андрійчук, В.М.Нелеп, А.І.Смислов, М.Й.Хорунжий, С.І.Дем’яненко, а також завідувач навчально-консультаційного пункту Н.П.Саханда та інженер І-ї категорії М. І. Наконечна. Професор М.Й.Хорунжий, крім того, є заслуженим працівником економічної академії м. Катовіце (Польща), а також нагороджений медаллю університету ім. Е. Мондлане (Республіка Мозамбік) та Грамотою Вищої економічної школи м. Братислави (Словаччина).

Кафедру вигідно характеризує тісний зв'язок із виробництвом. Більш ніж чотири десятиріччя її філіал функціонує у Кагарлицькому районі Київської області, зокрема, у відомій агрофірмі «Перемога». На замовлення підприємств району науковці складали перспективні плани розвитку, безпосередньо на виробництві провадили науково-виробничі конференції, розробляли нормативи для планування витрат і собівартості продукції. За плідну науково-консультативну роботу на підприємствах Кагарлицького району доценти кафедри М.К.Павленко і М.П.Хотенко були удостоєні урядових нагород.

Плідно співпрацюють учені з Комітетом із питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради, з Міністерством аграрної політики, Кабінетом міністрів України та Адміністрацією Президента України. Зокрема, науковці кафедри В.Г.Андрійчук, С.І.Дем'яненко, В.М.Нелеп, М.Й.Хорунжий взяли активну участь у розробленні проектів Законів України «Про основні засади державної аграрної політики», «Про державну підтримку сільського господарства», «Про продовольчу безпеку України», «Про дорадчу діяльність у сільському господарстві», «Про ринок землі». На замовлення Міністерства аграрної політики були розроблені методичні рекомендації зі складання плану економічного і соціального розвитку сільськогосподарських підприємств.

Особлива увага звертається на підвищення практичної підготовки майбутніх бакалаврів та магістрів. На кафедрі діє програма практичної підготовки фахівців безпосередньо на виробництві, яка охоплює:
— виробниче навчання студентів першого і другого курсів на підприємствах АПК з чотирьох технологічних дисциплін;
— проведення практичних занять зі студентами третього і четвертого курсів на основі використання річних звітів підприємств (для цього в лабораторії кафедри створено і щорічно поповнюється відповідний банк даних), розробки їх поточних планів з наступним захистом безпосередньо на підприємстві. При цьому застосовуються максимальна індивідуалізація практичних завдань, широко використовуються у навчальному процесі сучасні методи навчання і комп'ютери;
— організацію виробничої  переддипломної практики студентів на підприємствах АПК;
—  запрошення   спеціалістів   і   керівників підприємств для читання лекцій і проведення виробничого навчання.

Значний внесок в ефективну організацію навчального та наукового процесу зробили завідувач навчально-консультаційного пункту Н.П.Саханда, інженер 1-ї категорії М.І.Наконечна та завідувач комп'ютерного класу О.М.Федченко. Кафедра має власний бібліотечний фонд (понад 5 тис. книг), що сформований, зокрема, за рахунок особистих бібліотек професорів С.М.Бугая, О.П.Канєвського, В.М.Нелепа, М.Й.Хорунжого.

Особливу цінність для наукової і навчальної роботи студентів, магістрантів, аспірантів, докторантів та викладачів становить банк даних про діяльність аграрних і агропромислових формувань за останні 30 років, який постійно поновлюється.

Багато випускників кафедри змогли успішно реалізувати набуті в університеті знання, розвинути творчий потенціал і успішно працюють у різних сферах суспільного виробництва, науки та освіти. Зокрема:
— захистили докторські дисертації та працюють у вищих навчальних закладах і науково-дослідних установах В.В.Вітвіцький, М.П.Вітковський, В.І.Грушко, П.О.Лайко, О.О.Єранкін, С.І.Дем'яненко,  В.Я. Мессель-Веселяк,  В.М.Нелеп, М.Ф.Огійчук, Б.Й.Пасхавер, Б.Я.Панасюк;
—  захистили   кандидатські   дисертації   та успішно працюють у різних навчальних закладах, наукових установах і на виробництві професор М.Й.Хорунжий, М.В.Вихор, О.Г.Боброва, І.М.Бурдейний, І.М.Свідерська, А.М.Судеркін, В.М.Варініченко, С.А.Галузинський, В.Т.Іванченко, Л.В.Козак, В.Б.Мосаковський, О.М.Радіоненко, В.Л.Васильчук, О.Г.Покотилова, О.В.Садовник, О.Ю.Ничипорук, О.Ю.Стариков, В.М.Заболотній, В.Г.Кудлай, Г.В.Немченко, П.В.Коваль, О.М.Головня, А.Г.Самойленко;
— у Кабінеті Міністрів та Міністерстві аграрної політики працювали і працюють випускники кафедри Ю.Я.Лузан, В.І.Дробот, М.І.Корабльов, В.А.Маньківська, М.В.Сокол, С.А.Гнатюк;

На кафедрі упродовж десятиліть сформувалось декілька наукових і викладацьких шкіл, зокрема:
— економіки аграрних підприємств та агропромислових формувань — академік В.Г.Андрійчук, професори О.П.Каневський, К.А.Лісничий, М.Й.Хорунжий, доцент О.О.Єранкін;
— організації та планування на підприємстві — професор В.М.Нелеп, доценти Ю.Д.Добриловський, О.Ю.Ничипорук, О.В.Садовник, М.І.Сидоренко, М. П. Хотенко;
— менеджменту аграрних  підприємств — професор С.І.Дем'яненко, доцент Е.В.Кондратенко, старший викладач П. В. Коваль;
— аграрної політики та аграрного розвитку – професори С.І.Дем’яненко, М.Й.Хорунжий, старший викладач А.М.Судеркін.

Професорсько-викладацький склад кафедри:

Довгі роки на кафедрі працювали відомі економісти-аграрники, які зробили вагомий вклад у підготовку висококваліфікованих спеціалістів і наукових кадрів: кандидати економічних наук, доценти М.Г.Гриб, Ю.Д.Добриловський, Ю.С.Коваленко, Е.В.Кондратенко, В.В.Лазня, О.О.Медвецький, В. Ф.Савченко, М.І.Сидоренко, А.А.Фесина, М.П.Хотенко, старший викладач А. Г. Щербак, асистент Т. В. Толова, а також знані спеціалісти в галузі технології сільського господарства доктор сільськогосподарських наук, професор С.М.Бугай, кандидат економічних наук доцент М.К.Павленко, кандидат сільськогосподарських наук, доцент Н. А. Горак, кандидат сільськогосподарських наук, доцент В.А.Маковецький, кандидат технічних наук, доцент В.І.Романов, кандидат сільськогосподарських наук, доцент І.П.Різніченко. Сьогодні тут успішно працюють доктори економічних наук, професори В.Г.Андрійчук, С.І.Дем’яненко, В.М.Нелеп, О.О.Єранкін; професор, кандидати економічних наук М.Й.Хорунжий; кандидати економічних наук, доценти: О.Ю.Ничипорук, В.Г.Чабан, О.В.Садовник, В.Г.Кудлай, О.Ю.Старіков; кандидат сільськогосподарських наук, доцент Ф.В.Іваненко; кандидат економічних наук, доцент А.М. Судеркін; старший викладач П. В. Коваль та асистенти О.М.Головня, Н.П.Зарицька, В.В.Саханда.  Більшість з них — наші випускники.

ПРОФЕСОРСЬКО-ВИКЛАДАЦЬКИЙ СКЛАД

На кафедрі економіки АПФ працює 6 професорів, 9 доцентів, 2 старших викладача та один асистент.

Дем’яненко Сергій Іванович

Завідувач кафедри, професор, доктор економічних наук

Андрійчук Василь Гаврилович

професор, доктор економічних наук

Єранкін Олександр Олександрович

професор, доктор економічних наук

Нелеп Віталій Миколайович

професор, доктор економічних наук

Хорунжий Микола Йосипович

професор, кандидат економічних наук

Чабан Віталій Григорович

професор, кандидат економічних наук

Судеркін Анатолій Миколайович

заступник зав. кафедри, доцент, кандидат економічних наук

Іваненко Федір Вікторович

доцент, кандидат с-г наук

Коваль Павло Васильович

доцент, кандидат економічних наук

Кудлай Віра Григорівна

доцент, кандидат економічних наук

Ничипорук Олександр Юрійович

доцент, кандидат економічних наук

Садовник Олександр Володимирович

доцент, кандидат економічних наук

Самойленко Андрій Григорович

доцент, кандидат економічних наук

Старіков Олександр Юрійович

доцент, кандидат економічних наук

Головня Оксана Мілентіївна

доцент, кандидат економічних наук

Нів’євський Олег Володимирович

старший викладач

Саханда Владислав Володимирович

старший викладач

Зарицька Наталія Петрівна

асистент

Положення про кафедру економіки агропромислових формувань

Викладачі

Переглянути викладацький склад кафедри »

Дисципліни бакалаврського рівня
Бізнес-планування (Економіки і менеджменту агробізнесу)
Біржова діяльність АПК
Економіка виробництва та переробки сільськогосподарської продукції
Економіка і організація АПК
Економіка підприємств (К-ра Економіки і менеджменту агробізнесу)
Економіка підприємств(для бух.) (кеаф)
Економіка та організація інноваційної діяльності (Кафедра економіки і менеджменту агробізнесу)
Інфраструктура аграрного ринку
Маркетинг (каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Менеджмент агропромислових формувань
Обґрунтування господарських рішень і оцінювання ризиків
Організація і стимулювання праці
Організація виробництва (Каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Основи аграрного розвитку і політики
Основи наукових досліджень(каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Планування і контроль на підприємстві(каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Потенціал і розвиток підприємства
Проектний аналіз(каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Стратегія підприємства (Економіки і менеджменту агробізнесу)
Технологія виробництва і переробки продукції рослинництва
Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва
Організація операційної діяльності підприємства (АПК)
Економіка сільських територій (К-ра Економіки і менеджменту агробізнесу)
Управління витратами (каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Менеджмент (К-ра Економіки і менеджменту агробізнесу )
Стратегічне управління (К-ра Економіки і менеджменту агробізнесу)
Дисципліни магістерського рівня
Управління проектами в агробізнесі (каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Управління стратегічними змінами в агробізнесі (каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Управління конкурентоспроможністю підприємства (каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Економічне управління підприємством (каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Менеджмент персоналу підприємств
Аграрна політика
Маркетинговий менеджмент в агробізнесі
Менеджмент витрат в агробізнесі
Непараметричний аналіз в агробізнесі
Економіка сільських територій
Аграрний розвиток
Факторний аналіз ринку аграрної продукції
Конкурентоспроможність підприємства (каф. Економіки і менеджменту агробізнесу)
Методологія наукових досліджень (Економіки і менеджменту агробізнесу)
Інноваційний розвиток підприємства (каф.Економіки і менеджменту агробізнесу)
Кількісний аналіз і моделювання аграрних ринків
Фінансове управління в агробізнесі
Конкурентоспроможність в агробізнесі
Мотиваційний менеджмент в агробізнесі
Технології форсайту в менеджменті агробізнесу
Управління ланцюгом вартості в агробізнесі
Інноваційний розвиток в агробізнесі