Наукова роботаНаукова робота кафедри відіграє ключову роль у розвитку академічної спільноти Університету та підвищенні якості освіти. Наука в економічній сфері має свою специфіку, оскільки вона фокусується на аналізі економічних процесів та механізмів, що впливають на добробут суспільства. Економічні дослідження кафедри пов'язані з вивченням поведінки споживачів і ринків, а також з аналізом макроекономічних показників, таких як ВВП, інфляція, безробіття та рівень життя. Особлива увага приділяється розробці економічних моделей, які допомагають прогнозувати майбутні тенденції та оцінювати вплив політичних рішень на економіку. Залучення студентів та аспірантів до наукової діяльності стимулює їхнє критичне мислення, розвиває дослідницькі навички та підвищує конкурентоспроможність на ринку праці. Наукова робота також сприяє зміцненню зв'язків між освітніми установами, бізнесом та державними органами. Спільні проекти та співпраця з іншими університетами, науково-дослідними інститутами та підприємствами створюють платформу для обміну досвідом та знаннями. Це дозволяє кафедрі бути в авангарді сучасних наукових досліджень, що, в свою чергу, позитивно впливає на якість освіти та підготовку фахівців високого рівня. НАУКОВІ ШКОЛИ
На кафедрі економічної теорії створена і функціонує науково-освітня школа економічної теорії аналітики, фундаторами якої є д.е.н., проф. В.І. Кириленко, к.е.н., доц. М.К. Галабурда, к.е.н., проф. О.В. Ткаченко. Становлення науково-освітньої школи економічної теорії аналітики відбулося в 2018 р. зі створенням в Україні та в університеті нової освітньо-професійної програми «Економічна аналітика». Відтоді вона виконує всі функції наукової діяльності: від досліджень та популяризації до розширеного відтворення науково-педагогічного потенціалу. Ядро науково-освітньої школи економічної теорії аналітики формують такі вчені, як д.е.н., проф. В.І. Кириленко, д.е.н., проф. Н.М. Євдокимова, д.е.н., проф. О.М. Мельник, д.е.н., проф. О.М. Москаленко, д.е.н., проф. І.Ф. Радіонова, к.е.н., проф. О.В. Ткаченко, д.е.н., проф. І.М. Унінець, к.е.н., доц. Д.В. Верба, к.е.н., доц. М.К. Галабурда, к.е.н., доц. О.І. Колядич, к.е.н., доц. А.Г Котенок, к.е.н., доц. Д.М. Котенок, к.е.н., доц. І.В. Кулага, к.е.н., доц. Д.Г. Хохич та багато інших. Понад 40 фахівців з КНЕУ та інших наукових установ і вищих навчальних закладів України на сьогодні ведуть наукові дослідження за тематикою школи. Свої дослідження представники школи економічної теорії аналітики концентрують на таких основних напрямках, як методологічні основи економічної аналітики та економічного оцінювання, теоретична та прикладна макроекономічна аналітика, аналітика сталого розвитку, інституціональна аналітика, мікроекономічне оцінювання, аналітика і моніторинг економічної динаміки, економічний аналіз політики і права, фінансово-правова аналітика тощо. Реалізація наукових розробок втілюється в освітньо-професійних програмах всіх рівнів – бакалаврському, магістерському та освітньо-науковому (PhD). Науково-освітня школа економічної теорії аналітики відіграє значну роль у формуванні нової генерації науковців шляхом підготовки докторів філософії та докторів наук. Завдяки цьому на кафедрі економічної теорії сформовано команду талановитих та креативних дослідників, які ведуть активну діяльність у формуванні та популяризації інноваційних знань, їх впровадженні у соціально-економічні відносини, що підвищує науковий імідж КНЕУ та якість освітньої підготовки студентів.
Започаткована в 50-х рр. ХХ-го ст. в Академії наук Української ССР, була пов’язана з науковими розробками В.С.Жученка, С.М.Злупка, Л.Я.Корнійчук, В.П.Теплицького та інших вчених, а також публікацією праць “Нариси з історії економічної думки на Україні” (1956) і “З історії економічної думки на Україні” (1961), що виокремили українську економічну думку як окрему предметну сферу аналізу з радянської економічної думки в цілому. Професор Л.Я.Корнійчук, яка стояла біля витоків формування наукової школи історії економічної думки України, в стінах Київського національного економічного університету згуртувала навколо себе однодумців, послідовників, учнів (В.М.Фещенко, С.Н.Антонюк, Л.В.Воробйова, Н.О.Тимочко, Ю.В.Тимченко), що продовжили справу вивчення економічної думки України та наукового внеску її представників у світову економічну теорію. НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ (ПУБЛІКАЦІЇ) Наукова діяльність кафедри у 2024 році Наукова діяльність кафедри у 2023 році Наукова діяльність кафедри у 2022 році Наукова діяльність кафедри у 2021 році Наукова діяльність кафедри у 2020 році Наукова діяльність кафедри за попередні роки (2018, 2017, 2016) НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ Наукові дослідження здійснюються згідно з планом науково-дослідної роботи кафедри за темами:
"Трансформація економічних парадигм в умовах сучасної економічної кризи" (2017-2021). В умовах світової економічної кризи акцент економічного аналізу все частіше зміщується на інститути та інституціональні механізми, що регулюють господарське життя суспільства та визначають потенційні межі його розвитку. Особливу теоретичну і практичну актуальність набуває використання інституціональних підходів в межах дискусії щодо необхідності перегляду панівної економічної парадигми на сучасному етапі розвитку економічної системи.
"Сучасна економічна думка про еволюцію господарських систем: цивілізаційний підхід" (2015-2020) На методологічному підґрунті цивілізаційної парадигми суспільствознавства досліджується процес становлення та розвитку господарства країн Європейської цивілізації від давнини до сучасності у відображенні української та світової економічної думки з урахуванням теоретичних, філософських та національно-ментальних особливостей розвитку їх наукових шкіл та напрямів.
Остання редакція: 18.02.25 |