Факультет економiки та управлiння

Шейко В.Ю Обєктивна необхідність та ефективне залучення іноземних інвестицій для розвитку підприємств

Шейко Вадим Юрійович, КЕФ, 6508/1 2 курс, 1 група

vadim.sheiko@mail.ru

ОБ’ЄКТИВНА НЕОБХІДНІСТЬ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАЛУЧЕННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ ДЛЯ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ

Шейко Вадим Юрьевич

ОБЪЕКТИВНАЯ НЕОБХОДИМОСТЬ И ЭФФЕКТИВНОСТЬ ПРИВЛЕЧЕНИЯ
ИНОСТРАННЫХ ИНВЕСТИЦИЙ ДЛЯ РАЗВИТИЯ ПРЕДПРИЯТИЙ

Sheiko Vadym Yuriyovych

OBJECTIVE NECESSITY AND EFFICIENCY OF
FOREIGN INVESTMENT FOR COMPANIES DEVELOPMENT

Актуальність. Зараз інвестиційні ресурси у світі – один з найвагоміших чинників економічного розвитку будь-якої країни. Інколи внутрішній потенціал держави є недостатнім для забезпечення необхідного рівня інвестиційних вкладень. Особливо потребують зовнішніх інвестицій економіки, що перебувають у стані трансформації, коли найбільш відчувається брак приватних та, звичайно, державних інвестиційних ресурсів.Розвиток і посилення ефективності господарюван­ня виробничих підприємств України значною (якщо не вирішальною) мірою залежать від загаль­нодержавного інвестиційного потенціалу, який формується за рахунок різних фінансових джерел, у тім числі іноземних інвестицій. За кризового стану більшості вітчиз­няних підприємств та організацій, за браком власних інвестиційних ресурсів та інтенсивною інтернаціоналізацією (інтеграцією) вироб­ничо-господарських систем об'єктивно необхідним стає все ширше залучення іноземних інвестицій. 

Постановка проблеми.Метою даної роботи є визначення важливості та необхідності залучення іноземних інвестицій для розвитку українських підприємств, адже як відомо в Україні інвестування є не досить поширеним, особливо зараз – після кризи, і саме тому існує необхідність шукати інвесторів з-за кордону.

Результати дослідження.Світовий досвід свідчить, що країни не здатні вийти з економічної кризи без залучення і ефективного використання іноземних інвестицій. Іноземні інвестиції сприяють активізації заходів з макроекономічної стабілізації, дозволяють розв’язати окремі соціальні проблеми трансформаційного періоду, сприяють розвитку підприємництва в країні.

Як відомо, Україна  на сьогоднішній день не має достатніх внутрішніх фінансових ресурсів для розв’язання багатьох економічних і соціальних проблем. Саме тому виникає необхідність залучення іноземного капіталу в економіку України.

Надходження іноземних інвестицій життєво важливе для виходу з сучасної економічної кризи, подолання спаду виробництва та для покращення якості життя українців. Але при цьому необхідно пам’ятати, що інтереси українських підприємств, з одного боку, та інтереси іноземних інвесторів, з іншого, не співпадають. Українські підприємства зацікавлені у відновленні свого виробничого потенціалу та засвоєнні західної культури управління. Та зрозуміло, що іноземні інвестори зацікавлені в отриманні прибутків за рахунок великого внутрішнього ринку України, кваліфікованої та дешевої робочої сили та інше. Тому треба вирішувати цю задачу (заохочувати інвесторів вкладати кошти в українські підприємства) за допомогою створення привабливих умов, тобто сприятливого інвестиційного клімату.

Важливою ініціативою уряду щодо стимулювання інвестиційного капіталу в українську економіку була „Програма розвитку інвестиційної діяльності на 2002-2010 роки”. Програму було створено відповідно до вимог Указу Президента України „Про заходи щодо збільшення надходжень інвестицій в економіку України”, де створення позитивного інвестиційного клімату було визначено як один із головних пріоритетів для національної, так і місцевої влади [1].

Основні положення державної програми мало чим відрізняються від загальних заяв уряду стосовно подальших реформ і серед головних завдань програми є: подальша дерегуляція та лібералізація економіки; завершення формування стабільної нормативно-правової бази; забезпечення прозорості процедур прийняття рішень центральним та місцевим органами виконавчої влади; удосконалення механізмів управління корпоративними правами; підвищення ефективності процедур банкрутства; реформа податкової системи; підвищення інвестиційної привабливості об’єктів приватизації; подальше проведення адміністративної реформи; зміцнення банківської системи; пожвавлення інвестиційної діяльності у спеціальних вільних економічних зонах; сприяння судовій реформі; створення додаткових стимулів для залучення інвестицій у пріоритетні галузі економіки тощо [4].

Саме державі належитьиналежна головна роль у заохоченні іноземних інвесторів до вкладання коштів в українські підприємства. Це обумовлюється тим, що державний інвестиційний клімат визначає та впливає на інвестиційний клімат підприємств всієї країни.

Але заохочення іноземних інвесторів до вкладання коштів на конкретне підприємство – це „клопіт” самого підприємства. Адже сприятливий інвестиційний клімат країни лише допоможе звернути увагу інвесторів на можливість співпраці з її контрагентами, а для залучення інвестицій на підприємстві також повинен бути сприятливий інвестиційний клімат.

Висновки. Таким чином, можна впевнено говорити про те,хоча й  існує безліч проблем, які гальмують приплив іноземних інвестицій в економіку нашої держави. Саме тому на сьогоднішній день стратегічною задачею повинно бути якомога швидше усунення  перешкод, які стримують приплив іноземних інвестицій, створення якомога сприятливіших умов для залучення їх в нашу державу, аби сприяти розвитку  країни в цілому. Оскільки, виходячи із реалій сьогодення, іноземні інвестиції є сьогодні тим ресурсом, який, у всякому разі в найближчій перспективі, може найбільш вагомо сприяти підвищенню ефективності функціонування українських підприємств, а відтак і розвиткові відповідних територій і міст, поліпшенню соціального захисту громадян.

Література

1. Указ Президента України „Про заходи щодо збільшення надходжень інвестицій у економіку України”.

2. Бутко А. Д., Шерстюк О. Л. Вплив нормативно-правового забезпечення на інвестиційну привабливість підприємств // Фінанси України. – 2004. – № 4.

3. Зозуля Т.О. Міжнародне кредитування і формування сприятливого інвестиційного клімату в Україні // Фінанси України. – 2000. – № 12.

4. Шаповалов О. В. Роль місцевих органів влади у створенні сприятливого інвестиційного клімату в Україні // Фінанси України. – 2004. – №7.

5. Денисенко М. П. Основи інвестиційної діяльності: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. – К.: Алеута. – 2003.

6. Федоренко В. Г. Інвестиційний менеджмент: Навч. посіб. – 2-ге вид., доп. – К.: МАУП, 2005.

Кометарі до матеріалу можна залишитут тут: (http://vk.com/topic-36835937_26263811 )

Остання редакція: 10.04.12