Факультет економiки та управлiння

Косточка О. Сутність поняття «загроза» в контексті корпоративної безпеки підприємств

Косточка Олександра, КЕФ, 3 курс, 306

sash92@ukr.net

СУТНІСТЬ ПОНЯТТЯ «ЗАГРОЗА» В КОНТЕКСТІ КОРПОРАТИВНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВ

Косточка Александра

СУЩНОСТЬ ПОНЯТИЯ «УГРОЗА» В КОНТЕКСТЕ КОРПОРАТИВНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ ПРЕДПРИЯТИЙ

KostochkaOlexandra

ESSENCE OF CONCEPT «THREAT» IN CONTEXT OF CORPORATE SAFETY OF ENTERPRISES

Актуальність.Корпоративний сектор економіки в Україні функціонує і розвивається в умовах значної кількості дестабілізуючих чинників. Не можливо розвивати корпоративний сектор підприємництва й не зіштовхнутися із загрозами. Ці загрози можуть мати різний характер впливу на підприємство: перешкоджати досягненню цілей, руйнувати його ззовні чи зсередини тощо, внаслідок чого виникають збитки або спостерігається недоотримання прибутку. Загрози є основним елементом в процесі формування й удосконалення корпоративної безпеки. Тому забезпечення безпеки в сучасних умовах –першочергова проблема для всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, виду діяльності та рівня розвитку.

Постановка проблеми.Метою статті є розкриття сутності і змісту поняття «загроза» у контексті корпоративної безпеки підприємства.

Результати дослідження. Розкриттю сутності поняття «загроза» присвячено чимало наукових робіт. Однак поки що не сформувалося єдиного розуміння цього поняття.

Під загрозою часто розуміється реальна можливість дії навмисного чи ненавмисного характеру, яка порушує встановлений режим функціонування підприємства, наносить матеріальну шкоду у формі фінансових втрат, включаючи упущену вигоду [1, с. 29]. При цьому за формою загроза розглядається як один із видів небезпеки, її найвищий прояв.

На думку Н.О. Підлужної, загрозою є конкретна небезпека, що створює певні перешкоди у виробничо-комерційній діяльності підприємства і здійсненні його економічних інтересів [2, с. 7]. Головними видами загроз є різноспрямованість економічних інтересів підприємств, регіонів і держави, слабка мотивація працівників до попередження загроз і незацікавленість у кінцевих результатах діяльності підприємства, перевага значної частки дебіторсько-кредиторської заборгованості в балансі підприємства, підвищена зношеність активної частини основних фондів тощо.

Так само існує певна термінологічна невизначеність стосовно поняття «безпека», в тому числі корпоративної.

По-перше, безпека розглядається як властивість системи. Існування будь-якої системи передбачає її захищеність від руйнівних впливів, тому всі системи протидіють своїй руйнації [3, с. 149].

По-друге, безпека розуміється як специфічна діяльність (виявлення, попередження, ослаблення, усунення небезпек і загроз, здатних завдати суттєвих збитків, зруйнувати прогресивний розвиток [4, с. 36].

По-третє, безпека визначається відповідним станом системи. Наприклад, безпека – це «такий стан захищеності життєво важливих економічних інтересів підприємства від внутрішніх і зовнішніх джерел небезпеки, який формується адміністрацією та персоналом шляхом реалізації системи заходів правового, організаційного й інженерно-технічного характеру» [5, с. 109].

На наш погляд, найбільш системним і комплексним є визначення, наведене у [6, с. 26], де під економічною безпекою розуміють такий «стан суб’єкта господарювання, за якого завдяки протидії негативному впливу внутрішніх і зовнішніх загроз і небезпек забезпечується його стабільне та максимально ефективне функціонування у цей час і високий рівень розвитку в майбутньому».

Узагальнюючи вищенаведене, пропонуємо під корпоративною безпекою розуміти стан корпоративного суб’єкта господарювання, який характеризує його здатність протидіяти загрозам та забезпечувати реалізацію власних інтересів.

Основний зміст корпоративної безпеки полягає у тому, щоб протидіяти через загальні і спеціальні заходи загрозам і сприяти реалізації економічних інтересів корпорації.

Основною ознакою загрози є потенційні чи реальні втрати, що можуть викликати небезпеку для корпоративної системи. Якщо дія будь-якого внутрішнього чи зовнішнього чинника, що не завдає збитків, буде сприйматися корпоративною системою як загроза, то це відволікатиме зайві трудові, фінансові, технічні та інші ресурси. Тому вважаємо, що до загроз необхідно відносити лише ті чинники середовища, які з певною вірогідністю можуть завдати збитків. Це об'єктивні (наприклад, дії стихійних явищ природи, які можуть спричиняти економічні й корпоративні втрати) та суб'єктивні (наприклад, пов'язані з суперництвом і конкуренцією, порушенням технологій, суспільних законів і норм тощо) чинники. При цьому загрози можуть виникати як в середині корпоративної системи, так і поза її межами.

Таким чином, можемо дати наступне визначення поняттю «загроза» в контексті корпоративної безпеки підприємства- це дія дестабілізуючих об’єктивних і (або) суб'єктивних чинників, які можуть спричинити потенційні або реальні втрати, що здатні викликати небезпеку для корпоративної системи.

Зменшення негативного впливу загроз на діяльність корпорації перш за все потребує їх ідентифікації та аналізу. Для ідентифікації загроз можна скористатися одним із найбільш відомих інструментів стратегічного аналізу діяльності підприємства – SWOT-аналізом, у процесі якого здійснюється оцінка сильних і слабких сторін підприємства, зовнішніх загроз та можливостей. Методика SWOT-аналізу дозволяє ідентифіковані загрози для кожного із чинників зовнішнього середовища ранжувати їх за ймовірністю та можливими наслідками реалізації.

Забезпечення корпоративної безпеки підприємства можливе за умови виявлення та ліквідації дій різноманітних загроз, які можна розглядати як потенційну можливість чи існування ситуації, за якої виникають передумови протидії забезпеченню безпеки та реалізації інтересів підприємства. Таким чином, можна класифікувати загрози діяльності підприємства на основі таких критеріїв: зміст, напрям виникнення, суб’єкти впливу, характер впливу, термін дії, ступінь небезпеки, масштаб дії, ймовірність реалізації, функціональне спрямування, об’єкти впливу, види збитків, величина можливих збитків, причина виникнення, ступінь подолання наслідків, джерела походження, способи та форми прояву, рівень детермінізму, рівень небезпеки, періодичність впливу, рівень керованості.

Визначення сутності та систематизація загроз діяльності підприємств дає змогу ідентифікувати можливі загрози корпоративній безпеці, підвищити якість і точність їх діагностики.

Висновки. В умовах підвищення динамічності середовища функціонування підприємств, посилення конкуренції, зростання рівня корпоратизації вітчизняної економіки важливого значення набуває безпека корпоративних суб’єктів господарювання,головною метою якої є стійке й максимально ефективне забезпечення високого потенціалу розвитку підприємства в майбутньому за рахунок чіткої ідентифікації, аналізу, знешкодження або зменшення впливу загроз на діяльність підприємства.

ЛІТЕРАТУРА

1. Реверчук Н.Й. Управління економічною безпекою підприємницьких структур: Монографія. – Львів: ЛБІ НБУ, 2004. – 195 с.

2. Подлужна Н.О. Організація управління економічною безпекою підприємства: Автореф.дис. канд. екон. наук. – Донецьк, 2003. – 19 с.

3. Дубецька С.П. Економічна безпека підприємства України // Недержавна система безпеки підприємництва як суб'єкт національної безпеки України: Зб. наук.-практ. конф. (Київ, 16–17.05.2001). – К.: 2003. – С. 146–172.

4. Экономическая безопасность хозяйственных систем: Учебник / Под ред. д.е.н., проф. А.В. Колосова. – М.: РАГС, 2001. – 446 с.

5. Радченко К.І. Стратегічний аналіз у бізнесі. – Львів: Новий світ-2000, 2003. – 272 с.

6. Економічна безпека бізнесу : навч. посібник Швиданенко Г.О., Кузьомко В.Н., Норіцина Н.І.. – К.: КНЕУ, 2011. – 511 с.

Остання редакція: 10.04.12