Факультет економiки та управлiння

Викладачі кафедри взяли участь у міжкафедральному семінарі25 Березня 2016р.

Викладачі кафедри політичної економії 16 березня 2016 р. брали участь в роботі міжкафедрального науково-методичного семінару, присвяченого проблемам розробки навчальної програми та створення концепції змістовного наповнення курсу «Філософія економіки».

Ідеологію роботи семінару, його завдання, формат та очікувані результати визначав ініціатор та модератор взаємодії учасників заходу проф. Іван Йосипович Малий. У своїй вступній промові він підкреслив, що цей семінар відбиває прагнення всіх його учасників збагатити бачення економічних закономірностей, методологічних підходів до їх пізнання, етичних та ціннісних настанов економічних досліджень завдяки виходу за межі спеціально-наукових методів, створенню загальної світоглядної бази розуміння взаємодії між дослідником, суспільством та його господарською підсистемою.

Виступи д.е.н. проф. Юрія Кузьмича Зайцева та к.е.н., доцента Сергія Івановича Присухіна були присвячені пошуку сфери органічного поєднання предмета філософії та економічної науки. Основу такого поєднання доповідачі вбачали в узгодженні та взаємному збагаченні проблематики досліджень і дотриманні єдиних базових принципів пояснення і прогнозування господарських процесів засобами економічної теорії та філософії. Доповідачі підкреслювали, що якщо потенціал економічної теорії невіддільний від наукових методів пізнання, то вихід філософії за межі, зумовлені науковими підходами та функціями науки, може сприяти гармонізації відносин філософського і економічного знання. Філософія, функціонуючи на межі світоглядного, ідеологічного, мистецького та наукового пізнання світу здатна, за висловом Сергія Івановича Присухіна, адаптуватись до завдань економічних наук і дисциплін, водночас, гармонізуючи їх етичні, ціннісні настанови із вимогами сучасного етапу розвитку цивілізації.

Роль філософських засад наукового дослідження розкривав в своєму виступі, присвяченому новому курсу «Інституційна економіка» і к.е.н., завідувач кафедри історії та теорії господарства Сергія Васильовича Степаненка.

Висвітленню способів узгодження філософської та економічної складової курсу «Філософія економіки» та можливостей поглиблення навчальних програм підготовки бакалаврів різних спеціальностей завдяки запровадженню вивчення такого курсу був присвячений виступ д.е.н., завідувача кафедри політекономії Володимира Івановича Кириленка. Зокрема, були запропоновані підходи до пошуку компромісу між актуальністю наукового забезпечення навчальних програм, якістю наукового інструментарію, покладеного в їх основу і придатністю навчального матеріалу для сприйняття студентами, їх відповідністю вимогам роботодавців до компетенцій випускників.

Проблеми формування єдиного поля дослідження філософії та економічної теорії крізь призму структури й змісту навчальної дисципліни «Національна економіка» були висвітлені у виступі д.е.н., завідувача кафедри макроекономіки та державного управління Івана Йосиповича Малого.

Активну участь в дискусії з приводу філософських засад наукового пізнання господарського життя та обопільного впливу економічної науки і філософії брали д.е.н., професор Ірина Федорівна Радіонова, д.е.н., професор Олександр Петрович Тищенко, к.е.н., доцент Микола Костянтинович Галабурда, к.е.н., доцент Дмитро Петрович Єфремов та інші викладачі.

Результатом роботи семінару стало узгодження позицій викладачів кафедр філософії, політекономії, історії та теорії господарства, макроекономіки та державного управління, щодо ролі філософії в фундаментальній теоретичній підготовці студентів бакалаврського рівня та окреслення шляхів об’єднання наукового потенціалу кафедр для підвищення якості навчальних програм й їхнього змістовного наповнення.