Факультет економiки та управлiння

Нова публікація доцента кафедри Дмитра Хохича у провідному науково-теоретичному журналі "Фінанси України"14 Вересня 2022р.

Встановлено, що закріплення мандату центрального банку на законодавчому рівні породжує проблему квантифікації статусу, що означає спосіб надання кількісної оцінки статусу органам макроекономічної політики. Це зумовлює розширення повноважень центробанку на основі індексного підходу, що демонструє менший рівень його незалежності. Наявність оберненого зв’язку між інфляцією та рівнем незалежності центрального банку спонукає до пошуку альтернативних підходів у контексті кількісної оцінки незалежності на основі індексу конституційної незалежності, TOR-індексу та індексу політичної вразливості керівництва.

За даними країн ОЕСР, GMT-індекс в Україні демонструє достатньо високі показники. Проте на практиці помітна суттєва різниця між формальним і фактичним статусом центральних банків, яка вливає на статистичну значущість одержуваних зв’язків. Проведене дослідження кількісної оцінки незалежності центральних банків на основі індексного підходу виявило низку проблем пов’язаних з інтерпретацією мандату, щільності взаємозв’язку між індексами та показниками інфляції, а також квантифікації законодавства. У країнах зі слабкими інститутами твердження про щільність зв’язку між рівнями інфляції та формальної незалежності є доволі ускладненим, що проявляється у протиставленні політичної та економічної незалежності центробанку.

Вирішення проблем, котрі призводять до порушення рівноваги між статусом центральних банків та закріпленням монетарних цілей на законодавчому рівні, потребує чіткого визначення повноважень та відповідальності монетарних органів за результати монетарної політики в напрямі досягнення цінової стабільності.

Ознайомитися детальніше: https://finukr.org.ua/?page_id=723&aid=4895