Факультет економiки та управлiння

8-9 квітня у КНЕУ відбувся Міжнародний інтелектуальний воркшоп “Соціальна відповідальність для сталого розвитку”15 Квітня 2016р.

8-9 квітня 2016 року у КНЕУ імені Вадима Гетьмана за грантової підтримки Шведського Інституту (SI), інформаційної підтримки Посольства Швеції в Україні та за організаційної участі громадської організації Поруч відбувся Міжнародний інтелектуальний воркшоп “Соціальна відповідальність для сталого розвитку”. Партнерами заходу виступили Міністерство освіти і науки України, кафедра політичної економії КНЕУ імені Вадима Гетьмана, освітній портал Педагогічна преса. Медіа-партнером заходу став науково-популярний сайт Освітні тренди, івент-партнером – всесвітньо відома компанія Кока-Кола.

 

Відкриваючи захід, з вітальним словом до присутніх звернувся декан Факультету економіки та управління КНЕУ Олександр Востряков. Він висловив думку, що концепція сталого розвитку є важливим для сьогодення та майбутнього нашої країни. Завідувач кафедри політичної економії КНЕУ імені Вадима Гетьмана Володимир Кириленко підтримав колегу, відмітивши, що сучасні ідеї і концепції сталого розвитку, в тому числі в частині соціальної відповідальності, великою мірою походять з досліджень видатного українця і науковця Володимира Вернадського у його вченні про ноосферу. Саме тому українські дослідники мають продовжувати і розвивати славну наукову спадщину відомого всьому світу науковця і філософа.

Перший день воркшопу, 8 квітня, був присвячений доповідям авторитетних експертів та фахівців у сфері соціальної відповідальності, які доповнювалися активними дискусіями з гостями та учасниками. Модерував захід Володимир Сацик, засновник науково-популярного сайту Освітні тренди.

DSC_1314У доповіді Хеннінн Дрегера, партнера з корпоративної соціальної відповідальності і сталого розвитку компанії BDO в Україні, на тему “The story of stuff” (Історія речей) розглядалися актуальні питання ефективного використання ресурсів та формування екологічно свідомого мислення. Хеннінн, наголошуючи як пріоритет оптимальне споживання людством ресурсів, акцентував особливу увагу на методах мінімізації stuff, виділивши такі з них, як переробка відходів (“stuff” як споживчі товари); зменшення залежності від телевізора (“stuff” як думки); зменшення обсягу звітностей тощо. Він також розповів про останню інновацію у формуванні звітів – так звані інтегральні звіти, що є поєднанням фінансових (щорічна звітність) та нефінансових звітностей (екологічна звітність).

DSC_0055Анастасія Боренкова, начальник відділу з корпоративної соціальної відповідальності і сталого розвитку, соціальний аудитор в компанії BDO в Україні розповіла учасникам про соціальну складову сталого розвитку. Ключовою тезою спікера стало те, що соціальне забезпечення є важливою прерогативою підприємств по всьому світу. Як приклад, було наведено випадок з обваленням будинку в 2013 році в Бангладеші, після якого люди почали бойкотувати продукцію фірми-роботодавця, яка забезпечувала житлом робітників. Дотримання висновків соціального аудиту могло попередити лихо – зауважила доповідач, додавши, що в Україні також необхідно розбудовувати практику соціальної відповідальності підприємств згідно світових стандартів.

DSC_0140Юрій Васага, директор Юридичного департаменту ПАТ “СЕБ корпоративний банк” виступив перед учасниками з доповіддю на тему “Врахування вимог щодо соціальної відповідальності у взаємовідносинах з клієнтами СЕБ: практика міжнародної групи”. Свій виступ пан Юрій розпочав зі слів, що український бізнес великою мірою ігнорує корпоративну соціальну відповідальність, а також виділив основні напрями забезпечення КСВ: відповідальний продаж, відповідальне консультування, упередження правопорушень, фінансування та інвестування у КСВ. Також доповідач навів приклади заходів з КСВ, які здійснювала група СЕБ у сфері банківської діяльності: купівля та випуск зелених бондів, інвестування в “чисту” енергетику тощо.

DSC_0225Наступною доповіддю було представлення унікальної української соціальної платформи Тепле місто, що об’єднує людей і бізнеси, які підтримують ідеї та дії щодо сталого розвитку Івано-Франківська. Її презентував Ігор Сусяк. Доповідач розповів про основні напрями її діяльності та поділився досвідом реалізованих проектів. Це зокрема уніфікація вивісок, які були б автентичні відносно архітектури міста, Urban Space 100, Urban Space Radio та програма “Міські гранти”, що допомагає зробити рідне місто кращим і комфортнішим для життя. Одним із важливих досягнень пан Ігор вважає створення наглядової ради, на яку покладено функції стратегічного розвитку, визначення основних напрямків діяльності організації та здійснення контролю за роботою управлінської команди на благо рідного міста.

DSC_0307Доповідь “Важливість впровадження принципів соціальної відповідальності на підприємствах” представляла Ольга Макогон – кандидат юридичних наук, адвокат, керівник Комітету трудового права Асоціації адвокатів України. Основною тезою її виступу стало те, що працівники повинні отримувати підтримку від роботодавця згідно стандартів ООН. Також пані Ольга наголосила на тому, що новий трудовий кодекс в Україні повинен включати найновіші стандарти, а саме ISO 26000. Серед іншого спікер наголосила на важливості захисту прав працівників через наявні правові процедури.

DSC_0443Насамкінець була представлена скайп-презентація “Роль академічної науки в КСВ” викладачем дисципліни “Соціальні інновації та наука про навколишнє середовище” кафедри міських досліджень Університету Мальме (Швеція) Фредріком Бйорком. Пан Фредрік є членом правління Yalla Trappan – соціального підприємства та Центру громадського підприємництва (ініціативи третього сектору на підтримку громадянських ініціатив у підприємницькій сфері). У своїй доповіді спікер наголосив, що взаємодія громадянського суспільства, держави та бізнесу дає змогу реалізовувати соціальні інновації, які є рушієм розвитку всього суспільства. Також розповів про проекти, які допомагають адаптуватися емігрантам у Швеції та знайти своє гідне місце у суспільстві.

Після сесії доповідей учасники воркшопу відвідали з навчальним візитом всесвітньо відому компанію Кока-Кола, яка активно впроваджує принципи корпоративної соціальної відповідальності у своїй діяльності. Менеджери компанії розповіли гостям про соціальні проекти, які були реалізовані протягом останніх років. Також було проведено цікаву та корисну екскурсію на виробництво та до музею компанії.

IMG_5342У другий день воркшопу, 9 квітня, спікерами виступили Олена Шевчук, виконавчий директор Асоціації “Виробники пінопласту” України та Ганна Скитьова, доцент кафедри стратегії підприємств КНЕУ, експерт ГО “Поруч”.

Виступ пані Олени та пані Ганни охоплював як теоретичні, так і практичні аспекти корпоративної соціальної відповідальності на прикладі виробництва пінопласту. Олена Шевчук також ознайомила аудиторію з методами та принципами діяльності Асоціації, яку представляє.

DSC_0541Другим етапом воркшопу була гра-симуляція, модератором якої став кандидат економічних наук, доцент КНЕУ Арсен Келічавий. Основна тема гри стосувалася переходу від патерналістичного мислення підприємців у відносинах з державою до прийняття відповідальності за майбутнє своєї громади, регіону та держави в цілому.

Учасники, заздалегідь поділившись на команди, які репрезентували відповідно підприємства (бізнес), громадські організації (соціальний сектор) та уряд (держава), мали змогу напряму відповідати тим викликам, які були визначені правилами гри. Яскрава командна робота учасників сприяла гостроті дискусій та високій продуктивності цієї форми активності.

Загалом, воркшоп об’єднав випускників програм Шведського інституту, підприємців, викладачів, студентів, громадських діячів та практиків з багатьох куточків країни – Києва, Запоріжжя, Житомира, Дніпродзержинська, Миколаєва, Херсона, Чернігова, Тернополя, Сєвєродонецька, Івано-Франківська. З-поміж закордонних гостей були спікери та учасники зі Швеції та Словаччини. Майже 200 осіб взяли участь у програмі заходу впродовж двох днів.