Факультет економiки та управлiння

Наукова діяльність

Кафедра політичної економії факультетів упраління і управління персоналом та маркетингу - цілісний і творчий колектив особистостей, професіоналів, відданих справі збереження, поширення та примноження знань у сфері економічної науки.

ПРІОРИТЕТНІ НАПРЯМИ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ КАФЕДРИ

  • Здійснення фундаментальних і прикладних наукових досліджень у сфері соціалізації економічного розвитку шляхом вивчення та системного аналізу ключових чинників, передумов, сучасних тенденцій і перспектив ефективної трансформації економіки в соціально орієнтовану економічну систему з високим рівнем життєвих стандартів для населення і з дотриманням принципів соціальної рівності та справедливості.
  • Дослідження еволюційних засад розвитку підприємництва у трансформаційній економіці на основі виявлення глобальних тенденцій формування і розвитку підприємницького середовища, виділення ключових трендів у розбудові підприємництва в транзитивних економічних системах.
  • Комплексне теоретико-практичне дослідження об'єктивних передумов, факторів та суперечностей становлення і розвитку національного підприємництва, обґрунтування його інноваційного змісту і соціалізації та розробка на цій основі цілісного інструментарію забезпечення формування соціально орієнтованої економіки в Україні.
  • Системний аналіз сучасного змісту та еволюції теорій підприємницької поведінки, розкриття національних особливостей поведінки суб'єктів господарювання в умовах розвинутих ринкових систем та їх уніфікації під впливом глобалізаційних детермінант, обґрунтування принципів та засобів формування конкурентної моделі підприємницької поведінки в Україні.
  • Проведення комплексних досліджень соціальної відповідальності підприємництва з точки зору сучасних науково-теоретичних та практичних підходів, а також через вивчення та аналіз механізмів досягнення стратегічних цілей соціального та економічного зростання країни на основі використання ефективних моделей соціальної відповідальності бізнесу.
  • Здійснення науково-дослідних розробок, направлених на всестороннє вивчення та аналіз сучасних соціально-економічних суперечностей ринкової економіки, розкриття змісту діалектичної єдності економічної ефективності та соціальної справедливості в економічних системах ринкового типу, у тому числі за визначальними критеріями соціальної безпеки в економіці та ключовими індикаторами стану й динаміки соціальної структури суспільства.
  • Дослідження соціально-економічних чинників, які визначають трансформацію відносин виробництва і споживання на етапі переходу від суспільства масового споживання до постіндустріальної економіки та вивчення й аналіз сучасних механізмів взаємоузгодження інтересів виробництва та споживання на різних етапах економічного розвитку.
  • Комплексне наукове дослідження чинників циклічного економічного розвитку країн та механізму антициклічного регулювання у високорозвинених державах світу в умовах глобалізації, що включає в себе всебічний аналіз методологічних засад діагностики економічних циклів, економетричних методів їх дослідження, а також світового досвіду розробки та реалізації ефективної антициклічної політики, у тому числі стосовно формування ендогенного механізму стабілізації ринкової кон’юнктури та елімінування негативних наслідків циклічності в економіці України.
  • Проведення актуальних наукових та експертних досліджень у галузі економіки вищої освіти, зокрема в частині аналізу ключових факторів глобальної конкурентоспроможності університетів, ролі та функцій держави у формуванні конкурентоспроможної на міжнародному рівні університетської освіти, оцінки сучасного стану і тенденцій розвитку вищої школи в Україні із визначенням стратегічних засад її розбудови в умовах становлення економіки знань.
  • Інші напрями: критерії соціальної безпеки в економіці; фаза обміну як ринкове середовище; криза глобальної капіталістичної ринкової економіки; інноваційно-інвестиційна система: еволюція та розвиток; держава і ринок: діалектика взаємозв'язку.

НАУКОВО-ОСВІТНЯ ШКОЛА "СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ"

Початок формування – 2000 рік.

Засновник – Бєляєв Олександр Олександрович, доктор економічних наук,професор,  завідувач кафедри політичної економії факультетів управління і управління персоналом та маркетингу ДВНЗ "КНЕУ імені Вадима Гетьмана".

Захищено дисертацій: 2 докторські та 12 кандидатських. Триває підготовка 2 докторських та 5 кандидатських дисертацій.

Видано наукових праць:

  • власних монографій – 5;
  • розділів монографій, що видані під редакцією представників інших наукових шкіл – 4;
  • статей – понад 200;
  • тез доповідей – понад 110.

На базі розробок наукової школи видано навчально-методичних видань:

  • навчальних посібників з грифом МОН України  –16;
  • навчальних посібників без грифу МОН України – 1;
  • навчальних підручників з грифом МОН України – 1;
  • навчально-методичних комплексів для дистанційного навчання – 1.

У руслі тематики наукових досліджень кафедри розроблено 14 авторських курсів дисциплін, серед яких унікальні в Україні – "Соціальна економіка", "Економіка добробуту", "Соціалізація і гуманізація економічних відносин", "Соціально-економічна безпека", "Соціально-економічний механізм технологічної трансформації" та інші.

Тематика п'ятирічних науково-дослідних робіт кафедри

НазваТермін виконання (номер державної реєстрації)
Механізм державного регулювання перехідної економіки2000-2005 рр. (№0100U000560)
Соціалізація системно-економічної трансформації в Україні2006-2011 рр. (№0106U001803)
Еволюція підприємництва у трансформаційній економіці2012-2016 рр. (№0112U002959)

АСПІРАНТУРА ТА ДОКТОРАНТУРА

Станом на 1 вересня 2013 року на кафедрі ведеться підготовка 5 кандидатських та 2 докторські дисертації.

Тематика наукових досліджень аспірантів і здобувачів у 2013-2014 рр.:

  1. Інтелектуальна власність в інноваційному розвитку національної економіки (аспірантка Якубенко Олександра Валеріївна, науковий керівник Бєляєв О.О, д.е.н, професор).
  2. Соціально–економічна відповідальність підприємництва (аспірантка Дацкевич Наталія Олегівна, науковий керівник Кириленко В.І., д.е.н, професор).
  3. Соціальна нерівність у формуванні якості життя (аспірантка Малюга Надія Валеріївна, науковий керівник Бєляєв О.О, д.е.н, професор).
  4. Інформаційний ресурс в економічному зростанні (аспірант Харевич Олександр Сергійович, науковий керівник Кириленко В.І., д.е.н, професор).

Тематика наукових досліджень докторантів і здобувачів у 2013-2014 рр.:

  1. Державно-приватне партнерство в реалізації інноваційного потенціалу національної економіки (здобувач Потапенко Денис Олександрович, науковий консультант Кириленко В.І., д.е.н, професор).
  2. Трансформаційні процеси у сфері споживання в постіндустріальному суспільстві (здобувач Кудінова Алевтина Віталіївна, науковий консультант Бєляєв О.О, д.е.н, професор).
  3. Макроекономічна стабільність в умовах глобальної лібералізації ринків (здобувач Муталімов Верді Абдулселімович, науковий консультант Бєляєв О.О, д.е.н, професор).

НАУКОВІ КОНФЕРЕНЦІЇ

  • Міжнародна науково-практична конференція “Методологічні проблеми сучасної політичної економії” (12-13 жовтня 2011 р.).

НАУКОВО-МЕТОДИЧНИЙ СЕМІНАР

З метою підвищення кваліфікації викладачів, обміну досвідом і науково-методичними напрацюваннями на кафедрі постійно працює науково-методичний семінар, на засіданнях якого обговорюються проблемні питання з дисциплін, що забезпечуються кафедрою, з організації та методології наукових досліджень, сучасні проблеми і результати досліджень аспірантів, здобувачів та молодих викладачів кафедри.

Тематика засідань науково-методичного семінару у 2013-2014 рр.:

  • Як можна розуміти сутність соціальної економіки? (16.09.2013)
  • Змістовно-сутнісні підходи в науково-дидактичній літературі до трактувань терміну “соціалізація” та предмету курсу “Соціальна економіка” (07.10.2013)
  • Соціально-економічні наслідки монополій:теоретичний і практичний аспекти (грудень 2013 р.)
  • Соціальний вимір сучасної теорії відтворення (лютий 2014 р.)
  • Курсова робота як засіб набуття студентами дослідницьких компетенцій (або як наблизити стандарти виконання курсових робіт з основ економічної науки у КНЕУ до рівня дослідницьких університетів світового класу) (квітень 2014 р.)

СТУДЕНТСЬКА НАУКА

На кафедрі сформовані робочі дослідницькі групи, в межах яких здійснюється науковий пошук  з активним залученням  студентів. Зокрема:

  • студенти беруть активну участь у засіданнях наукового гуртка, що проводяться викладачами кафедри;
  • відкритість професорів та доцентів кафедри до спілкування  обумовлює широкі можливості для студентів у реалізації своїх здібностей у науково-дослідницькій сфері (участі в олімпіадах та конкурсах студентських наукових робіт, підготовці доповідей на наукових конференціях, написанні наукових статей та есе, участі у дослідницьких проектах тощо).

Студентські наукові конференції

  • Щорічна студентська наукова конференція “Соціально-економічні перспективи України у ХХІ столітті” (4 квітня 2013 року).

Олімпіади

  • Всеукраїнська олімпіада з економічної теорії.
  • Олімпіада з економіки для учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

 

Остання редакція: 21.12.14